Asset Publisher Asset Publisher

Organizacja Nadleśnictwa

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.

Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych.

Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu, a także przygotowuje i obsługuje merytorycznie narady nadleśniczego z kierownikami działów i leśniczymi.

Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy.

Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez dwóch inżynierów nadzoru. Inżynier nadzoru kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.

Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.

Dział Administracji zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury. Działem tym kieruje sekretarz, który jest jednocześnie bezpośrednim przełożonym kierownika gospodarstwa pomocniczego.

Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie.

Stanowisko do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Do zadań pracownika należy koordynacja całokształtu spraw związanych z przestrzeganiem przepisów i zasad bhp w nadleśnictwie, analizowanie przyczyn wypadków przy pracy i skutków chorób zawodowych, a także stanu zdrowotnego załogi, organizowanie badań, szczepień i innej działalności profilaktycznej oraz podejmowanie środków zaradczych w tym zakresie.

Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje Komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu. Skład osobowy posterunku stanowią strażnicy, bezpośrednio podlegli komendantowi posterunku.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

„Puszcza Świętokrzyska w Księdze Lasów”

„Puszcza Świętokrzyska w Księdze Lasów”

Kolejny rozdział Księgi Lasów można przeczytać na blogu podrozniccy.com. Wkrótce ukażą się kolejne wpisy opowiadające o polskich lasach.

Najnowsza Księga została poświęcona Leśnemu Kompleksowi Promocyjnemu – Puszcza Świętokrzyska. To jeden z największych kompleksów promocyjnych, w jego skład wchodzą nadleśnictwa: Daleszyce, Kielce, Łagów, Suchedniów, Zagnańsk oraz część Nadleśnictwa Skarżysko. Lasy te znajdują się w centralno-południowej Polsce i otaczają Góry Świętokrzyskie. 

W tej części Księgi poznamy najciekawsze fragmenty lasów i rezerwaty, ale także bogatą historię i zabytki. LKP Puszcza Świętokrzyska może również pochwalić się najbardziej znanym w Polsce pomnikiem przyrody, czyli Dębem Bartkiem.

" Księgę Lasów można znaleźć pod adresem 
podrozniccy.com/pl/ksiegalasow "

Projekt Księga Lasów to wirtualna podróż po najpiękniejszych polskich lasach. Prowadzący, blogerzy Ania i Jakub Górniccy, pokazują polskie lasy, uwieczniają ich unikalność i zachęcają do podróży leśnymi szlakami. Do tej pory ukazały się cztery rozdziały Księgi Lasów -  Lasy Beskidu Sądeckiego, Lasy Bieszczadzkie, Lasy Janowskie i, najnowszy rozdział, Puszcza Świętokrzyska. 

Podróż odbywa się szlakiem leśnych kompleksów promocyjnych. W snuciu leśno-podróżniczej gawędy blogerom pomagają leśnicy, to oni jako przewodnicy i gospodarze lasów zapraszają w leśne ostępy, wyjaśnią zasady gospodarki leśnej, pokażą „leśne cuda", które zwykle są niezauważalne dla laików.
Partnerem merytorycznym Księgi Lasów są Lasy Państwowe.

Źródło: www.lasy.gov.pl