Wydawca treści Wydawca treści

Położenie Nadleśnictwa Skarżysko

Nadleśnictwo Skarżysko położone jest na pograniczu Województwa Mazowieckiego i Świętokrzyskiego, teren Nadleśnictwa obejmuje powiaty Szydłowiecki, Skarżyski i Starachowicki.

 

Grunty nadleśnictwa położone są na terenie dwunastu gmin i dwu województw: Świętokrzyskiego – 8049 ha i Mazowieckiego – 7840 ha.
Zgodnie z podziałem przyrodniczo – leśnym lasy Nadleśnictwa położone są w VI Krainie Małopolskiej , w trzech dzielnicach:
2 – Gór Świętokrzyskich (mezoregion Puszczy Świętokrzyskiej),
3 – Radomsko – Iłżeckiej (mezoregion Przedgórza Iłżeckiego),
9 –Wyżyny Środkowo – Małopolskiej (mezoregion Wyżyny Sandomierskiej)

Sąsiadującymi nadleśnictwami są od zachodu Stąporków i Przysucha od północy Radom od wschodu Marcule, Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski od południa Łagów i Suchedniów oraz Świętokrzyski Park Narodowy.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

„Puszcza Świętokrzyska w Księdze Lasów”

„Puszcza Świętokrzyska w Księdze Lasów”

Kolejny rozdział Księgi Lasów można przeczytać na blogu podrozniccy.com. Wkrótce ukażą się kolejne wpisy opowiadające o polskich lasach.

Najnowsza Księga została poświęcona Leśnemu Kompleksowi Promocyjnemu – Puszcza Świętokrzyska. To jeden z największych kompleksów promocyjnych, w jego skład wchodzą nadleśnictwa: Daleszyce, Kielce, Łagów, Suchedniów, Zagnańsk oraz część Nadleśnictwa Skarżysko. Lasy te znajdują się w centralno-południowej Polsce i otaczają Góry Świętokrzyskie. 

W tej części Księgi poznamy najciekawsze fragmenty lasów i rezerwaty, ale także bogatą historię i zabytki. LKP Puszcza Świętokrzyska może również pochwalić się najbardziej znanym w Polsce pomnikiem przyrody, czyli Dębem Bartkiem.

" Księgę Lasów można znaleźć pod adresem 
podrozniccy.com/pl/ksiegalasow "

Projekt Księga Lasów to wirtualna podróż po najpiękniejszych polskich lasach. Prowadzący, blogerzy Ania i Jakub Górniccy, pokazują polskie lasy, uwieczniają ich unikalność i zachęcają do podróży leśnymi szlakami. Do tej pory ukazały się cztery rozdziały Księgi Lasów -  Lasy Beskidu Sądeckiego, Lasy Bieszczadzkie, Lasy Janowskie i, najnowszy rozdział, Puszcza Świętokrzyska. 

Podróż odbywa się szlakiem leśnych kompleksów promocyjnych. W snuciu leśno-podróżniczej gawędy blogerom pomagają leśnicy, to oni jako przewodnicy i gospodarze lasów zapraszają w leśne ostępy, wyjaśnią zasady gospodarki leśnej, pokażą „leśne cuda", które zwykle są niezauważalne dla laików.
Partnerem merytorycznym Księgi Lasów są Lasy Państwowe.

Źródło: www.lasy.gov.pl