Zasoby leśne

W skali nadleśnictwa dominującymi siedliskowymi typami lasu są Las mieszany wyżynny świeży i Las mieszany wyżynny wilgotny. Łącznie zajmują one 7152,92 ha czyli 45,71% powierzchni leśnej. Przyjmując za kryterium warunki wilgotnościowe, siedliska zajmują: - świeże – 67,75 % powierzchni (10601,84 ha), - wilgotne – 30,84 % powierzchni (4826,13 ha), - bagienne - 1 % powierzchni (156,63 ha).

Hodowla lasu

Nadleśnictwo realizuje zadania w zakresie nasiennictwa i selekcji w oparciu o opracowany program zachowania leśnych zasobów genowych oraz hodowli selekcyjnej drzew leśnych

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Certyfikaty

RDLP w Radomiu posiada dwa najważniejsze certyfikaty przyznawane gospodarce leśnej: FSC® (SGS-FM/COC-011265) oraz PEFC. Gospodarka leśna prowadzona jest z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju i przepisów prawa. Drewno sprzedawane w naszych nadleśnictwach jest produktem certyfikowanym.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Ścieżka przyrodniczo leśna przy Nadleśnictwie Skarżysko oraz folder i mapa Nadleśnictwa Skarżysko

Ścieżka przyrodniczo leśna przy Nadleśnictwie Skarżysko oraz folder i mapa Nadleśnictwa Skarżysko

W związku z rosnącym zainteresowaniem tematyką z zakresu ekologii, ochrony przyrody oraz leśną jeszcze w tym roku zaplanowano budowę ścieżki w pobliżu budynków biurowych Nadleśnictwa, dodatkowo jeszcze w tym roku wydany zostanie folder i mapa Nadleśnictwa Skarżysko

Ciekawe tablice tematyczne oraz wyposażenie edukacyjne związane z prowadzoną gospodarką leśną oraz ochroną przyrody i ekologią pozwolą na pogłębienie wiedzy i praktyczne jej wykorzystanie. W związku z ww. przedsięwzięciem Nadleśnictwo Skarżysko uzyskało dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej w Kielcach.

Ścieżka będzie dostępna dla wszystkich grup wiekowych. Nadleśnictwo będzie prowadziło zajęcia edukacyjne skierowane do szkół, przedszkoli i wszystkich zainteresowanych bogactwem jakim są lasy.

Wydanie folderu oraz mapy Nadleśnictwa Skarżysko

Folder będzie podzielony na 3 części, całość opracowania w 1 teczce o nazwie Nadleśnictwo Skarżysko – w zgodzie z naturą. Będzie przekazywana nie tylko uczniom podczas zajęć edukacyjnych, ale również społeczeństwu z terenu województwa. Przyczyni się to do zwrócenia uwagi na życie w zgodzie z naturą jak również z lasem, który odgrywa wiodącą rolę w strukturze przyrodniczej województwa.

Mapa Nadleśnictwa Skarżysko będzie zawierała wszystkie ciekawe miejsca godne odwiedzenia. Pokaże szlaki turystyczne, ścieżki rowerowe, formy ochrony przyrody, podział terytorialny leśnictw, drogi leśne, obiekty infrastruktury leśnej, miejsca pamięci narodowej, cmentarze żydowskie, cieki wodne oraz inne ważne z punktu widzenia ekologicznego. Materiały do wydania mapy z terenu Nadleśnictwa Skarżysko opracowane zostaną przez Nadleśnictwo.

Na wydanie folderu oraz mapy, Nadleśnictwo Skarżysko uzyskało dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej w Kielcach.