Asset Publisher Asset Publisher

Parki Krajobrazowe

Sieradowicki Park Krajobrazowy całkowita powierzchnia „Parku” wynosi 12 106 ha, z czego w zasięgu N-ctwa Skarżysko 4005,47 ha, co stanowi 33 % jego areału.

Sieradowicki Park Krajobrazowy wchodzi w skład Zespołu Parków Krajobrazowych Gór Świętokrzyskich, który został utworzony w 1988 roku, nad którymi zarząd sprawuje Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych z siedzibą w Kielcach.

Park obejmuje swoim zasięgiem Płaskowyż Suchedniowski oraz Pasmo Sieradowickie Gór Świętokrzyskich. Podobnie jak cały Zespół Parków Krajobrazowych Gór Świętokrzyskich ma charakter leśny, w 85 %  pokrywają go lasy. Jest to ważny regionalny węzeł hydrograficzny i obszar źródliskowy dla prawobrzeżnych dopływów Kamiennej (Kamionki, Żarnówki, Lubianki i Świśliny).

     Oprócz bogatej fauny i flory na terenie parku występują liczne wychodnie skał z różnych okresów w dziejach Ziemi. Jako osobliwości przyrody nieożywionej podlegają one ochronie indywidualnej w postaci pomników przyrody nieożywionej.

     Oprócz wysokich walorów przyrodniczych tereny w zasięgu Zespołu Parków Krajobrazowych Gór Świętokrzyskich niosą wysokie walory historyczno-kulturowe, znajdują się tu liczne miejsca pamięci, związane głównie z walkami powstańczymi oraz okresem II wojny światowej, ponadto jest tu wiele zabytków kultury materialnej oraz stanowisk i śladów archeologicznych sięgających epoki neolitu.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

„Puszcza Świętokrzyska w Księdze Lasów”

„Puszcza Świętokrzyska w Księdze Lasów”

Kolejny rozdział Księgi Lasów można przeczytać na blogu podrozniccy.com. Wkrótce ukażą się kolejne wpisy opowiadające o polskich lasach.

Najnowsza Księga została poświęcona Leśnemu Kompleksowi Promocyjnemu – Puszcza Świętokrzyska. To jeden z największych kompleksów promocyjnych, w jego skład wchodzą nadleśnictwa: Daleszyce, Kielce, Łagów, Suchedniów, Zagnańsk oraz część Nadleśnictwa Skarżysko. Lasy te znajdują się w centralno-południowej Polsce i otaczają Góry Świętokrzyskie. 

W tej części Księgi poznamy najciekawsze fragmenty lasów i rezerwaty, ale także bogatą historię i zabytki. LKP Puszcza Świętokrzyska może również pochwalić się najbardziej znanym w Polsce pomnikiem przyrody, czyli Dębem Bartkiem.

" Księgę Lasów można znaleźć pod adresem 
podrozniccy.com/pl/ksiegalasow "

Projekt Księga Lasów to wirtualna podróż po najpiękniejszych polskich lasach. Prowadzący, blogerzy Ania i Jakub Górniccy, pokazują polskie lasy, uwieczniają ich unikalność i zachęcają do podróży leśnymi szlakami. Do tej pory ukazały się cztery rozdziały Księgi Lasów -  Lasy Beskidu Sądeckiego, Lasy Bieszczadzkie, Lasy Janowskie i, najnowszy rozdział, Puszcza Świętokrzyska. 

Podróż odbywa się szlakiem leśnych kompleksów promocyjnych. W snuciu leśno-podróżniczej gawędy blogerom pomagają leśnicy, to oni jako przewodnicy i gospodarze lasów zapraszają w leśne ostępy, wyjaśnią zasady gospodarki leśnej, pokażą „leśne cuda", które zwykle są niezauważalne dla laików.
Partnerem merytorycznym Księgi Lasów są Lasy Państwowe.

Źródło: www.lasy.gov.pl