Asset Publisher Asset Publisher

Obszary Natura 2000

Sieć ekologiczna NATURA 2000 jest systemem ochrony wybranych elementów przyrody przyjętym przez kraje Unii Europejskiej. Sieć ta ma uzupełniać systemy krajowe i dawać merytoryczne podstawy do zachowania dziedzictwa przyrodniczego w skali kontynentu. Celem utworzenia ekologicznej sieci jest ochrona różnorodności biologicznej na terytorium krajów członkowskich Unii Europejskiej.

         Obszar Natura 2000 może obejmować część lub całość obszarów i obiektów objętych innymi formami ochrony przyrody w rozumieniu ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r.

Program Natura 2000 opiera się na dwóch formach ochrony tzn.:

§  Obszary Specjalnej Ochrony (OSO) – wyznaczane w celu ochrony lęgowej ptaków         (tzw. Dyrektywa Ptasia),

§  Specjalne Obszary Ochrony (SOO) – wyznaczone w celu ochrony siedlisk                          (tzw. Dyrektywa Siedliskowa)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

„Puszcza Świętokrzyska w Księdze Lasów”

„Puszcza Świętokrzyska w Księdze Lasów”

Kolejny rozdział Księgi Lasów można przeczytać na blogu podrozniccy.com. Wkrótce ukażą się kolejne wpisy opowiadające o polskich lasach.

Najnowsza Księga została poświęcona Leśnemu Kompleksowi Promocyjnemu – Puszcza Świętokrzyska. To jeden z największych kompleksów promocyjnych, w jego skład wchodzą nadleśnictwa: Daleszyce, Kielce, Łagów, Suchedniów, Zagnańsk oraz część Nadleśnictwa Skarżysko. Lasy te znajdują się w centralno-południowej Polsce i otaczają Góry Świętokrzyskie. 

W tej części Księgi poznamy najciekawsze fragmenty lasów i rezerwaty, ale także bogatą historię i zabytki. LKP Puszcza Świętokrzyska może również pochwalić się najbardziej znanym w Polsce pomnikiem przyrody, czyli Dębem Bartkiem.

" Księgę Lasów można znaleźć pod adresem 
podrozniccy.com/pl/ksiegalasow "

Projekt Księga Lasów to wirtualna podróż po najpiękniejszych polskich lasach. Prowadzący, blogerzy Ania i Jakub Górniccy, pokazują polskie lasy, uwieczniają ich unikalność i zachęcają do podróży leśnymi szlakami. Do tej pory ukazały się cztery rozdziały Księgi Lasów -  Lasy Beskidu Sądeckiego, Lasy Bieszczadzkie, Lasy Janowskie i, najnowszy rozdział, Puszcza Świętokrzyska. 

Podróż odbywa się szlakiem leśnych kompleksów promocyjnych. W snuciu leśno-podróżniczej gawędy blogerom pomagają leśnicy, to oni jako przewodnicy i gospodarze lasów zapraszają w leśne ostępy, wyjaśnią zasady gospodarki leśnej, pokażą „leśne cuda", które zwykle są niezauważalne dla laików.
Partnerem merytorycznym Księgi Lasów są Lasy Państwowe.

Źródło: www.lasy.gov.pl