Asset Publisher Asset Publisher

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.

Pozyskane drewno pochodzi z:

  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Ścieżka przyrodniczo leśna przy Nadleśnictwie Skarżysko oraz folder i mapa Nadleśnictwa Skarżysko

Ścieżka przyrodniczo leśna przy Nadleśnictwie Skarżysko oraz folder i mapa Nadleśnictwa Skarżysko

W związku z rosnącym zainteresowaniem tematyką z zakresu ekologii, ochrony przyrody oraz leśną jeszcze w tym roku zaplanowano budowę ścieżki w pobliżu budynków biurowych Nadleśnictwa, dodatkowo jeszcze w tym roku wydany zostanie folder i mapa Nadleśnictwa Skarżysko

Ciekawe tablice tematyczne oraz wyposażenie edukacyjne związane z prowadzoną gospodarką leśną oraz ochroną przyrody i ekologią pozwolą na pogłębienie wiedzy i praktyczne jej wykorzystanie. W związku z ww. przedsięwzięciem Nadleśnictwo Skarżysko uzyskało dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej w Kielcach.

Ścieżka będzie dostępna dla wszystkich grup wiekowych. Nadleśnictwo będzie prowadziło zajęcia edukacyjne skierowane do szkół, przedszkoli i wszystkich zainteresowanych bogactwem jakim są lasy.

Wydanie folderu oraz mapy Nadleśnictwa Skarżysko

Folder będzie podzielony na 3 części, całość opracowania w 1 teczce o nazwie Nadleśnictwo Skarżysko – w zgodzie z naturą. Będzie przekazywana nie tylko uczniom podczas zajęć edukacyjnych, ale również społeczeństwu z terenu województwa. Przyczyni się to do zwrócenia uwagi na życie w zgodzie z naturą jak również z lasem, który odgrywa wiodącą rolę w strukturze przyrodniczej województwa.

Mapa Nadleśnictwa Skarżysko będzie zawierała wszystkie ciekawe miejsca godne odwiedzenia. Pokaże szlaki turystyczne, ścieżki rowerowe, formy ochrony przyrody, podział terytorialny leśnictw, drogi leśne, obiekty infrastruktury leśnej, miejsca pamięci narodowej, cmentarze żydowskie, cieki wodne oraz inne ważne z punktu widzenia ekologicznego. Materiały do wydania mapy z terenu Nadleśnictwa Skarżysko opracowane zostaną przez Nadleśnictwo.

Na wydanie folderu oraz mapy, Nadleśnictwo Skarżysko uzyskało dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej w Kielcach.